Amíg korábban a májproblémákat csak májbiopszia segítségével lehetett diagnosztizálni, addig manapság, köszönhetően az elasztográfiás készülékeknek. Nem kell többé a fájdalmas májbiopsziától tartani, nem kell sok időt a kórházban tölteni a kivizsgálás miatt, minden eddiginél egyszerűbb, fájdalommentesebb a májproblémák feltárása.
Az elasztográfiás vizsgálat nem jár fájdalommal, nem társul kockázatokkal, illetve szövődményekkel. A vizsgálat a májban az ultrahangos lökéshullámok terjedési sebességét méri, melyből kiszámítja a máj keménységét és kPa értékben adja azt meg. Mivel az egészséges májban másképp terjednek az ultrahang hullámok, mint a sérült részekben, így ez alapján a vizsgálat meg tudja határozni, hogy milyen szövetről van szó. Az eltérő keménységű szöveteket a gép különböző színekkel jeleníti meg, ezáltal nagyon pontosan meghatározható már a legkisebb daganatos elváltozás helye is.
Az elasztográfiás ultrahang előnyei közé tartozik még, hogy már a legkisebb szöveti elváltozások minél koraibb felismerésére is alkalmas, így segítségével hatékonyabban lehet diagnosztizálni a daganatos betegségeket. A korai felismerés és pontos diagnosztika mellett pedig megoldást biztosít az elváltozásból történő célzott biopsziás vagy citológiai mintavételre is.